Porady

Jaki wybrać nebulizator

Stajesz przed dylematem: Jaki wybrać inhalator/nebulizator?

 

Ten artykuł odpowiada na najważniejsze pytania, jakie parametry powinien spełniać nebulizator, aby mógł spełnić swoją rolę i jakiego produktu powinni Państwo szukać.

Na rynku pojawia się coraz więcej różnych nebulizatorów.

Część z nich cechują bardzo dobre parametry techniczne, a inne niestety wielce odbiegają od jakichkolwiek norm. Do tego dołóżmy, iż wiele tego typu urządzeń pochodzi z Chin. Jak je rozróżnić i które warto kupić?

 

O ile mierząc temperaturę i zdając sobie sprawę, że termometr jest zły potrafimy ocenić, czy nasza pociecha ma temperaturę wysoką, tak nebulizacja – to ingerencja wewnątrz organizmu.

Wiele ze sklepów nie tylko internetowych, aptek, sklepów medycznych, supermarketów, kusi ceną, ale czy to jest najważniejsze?

Musimy wiedzieć, że firmy pochodzące z Włoch od lat wyspecjalizowały się w produkcji nebulizatorów. Obecnie znajdują się na terenie tego kraju jedne z największych, ale i najlepszych fabryk, które gwarantują jakość oraz dobre wykonanie.

 

Jest kilka ważnych parametrów na które powinniśmy zwrócić uwagę, kupując nebulizator:

 

1/Przepływ, czyli wydajność sprężarki
Minimalne dane dla sprężarki to wydajność 8 l/min. Optymalna wartość to 13 l/min – 16 l/min.
Oznacza to, że jeśli zobaczymy informację na opakowaniu lub instrukcji o przepływie 6 l/m -8 l/min lub około 8 l/min oznacza: NIE KUPUJ. Nasza rada: rozważ tylko te, które mają minimum 10 l/min i więcej.

 

2/MMAD (Mass Median Aerodynamic Diameter)
Średnia cząstka NaCl (NaF) podawana w mikrometrach (Wymóg badań dla uzyskania certyfikatu). MMAD powinno być jak najmniejsze, ale nie mniejsze niż 1µm i nie większe niż 5 µm. MMAD oznacza średnią wartość cząstki, której około 50% ma wartość podaną, a pozostałe 50% rozchodzi się poniżej i powyżej w pniu oskrzelowym. Jeśli zatem znajdziemy nebulizator, którego cząstka MMAD ma wartość podaną 1,8 µm – 3 µm oznaczać będzie za właściwy wybór.
W badaniach przeprowadzonych m.in. w Polsce udowodniono, że jeśli cząstka MMAD wynosi do 3 µm, to do górnych dróg oddechowych (tchawica, krtań) dostanie się około 5 % do 7 % substancji. Dlatego pojawiają się nebulizatory, gdzie MMAD jest zmienne w zależności od potrzeby.
Najlepszym rozwiązaniem jest szukać takich nebulizatorów, których maksymalna ilość leku (w zasadzie soli fizjologicznej w badaniach) będzie znajdować się w przedziale 0,5 µm do 5 µm – taki przedział oznacza parametr frakcji respirabilnej (FPF %) wyrażonej w procentach.
Co oznacza ten parametr: ilość substancji, która będzie znajdować się w pniu oskrzelowym. FPF% w bardzo dobrych nebulizatorach wynosi 80 % – 90 %. Jeśli nie znajdziemy tych danych na opakowaniu lub instrukcji – poprośmy o informację obsługę lub dystrybutora. Kupując natomiast nebulizator, którego wartość FPF% wynosi 60 % lub mniej powoduje, że 40 % substancji lub więcej (w tym przypadku NaCl) będzie poza zakresem 0,5 µm – 5 µm.

 

3/Głośność
Na rynku większość nebulizatorów mieści się w granicach 50dBa – 60dBa. Należy zwrócić uwagę na odległość z jakiej podawana jest głośność sprężąrki przez producenta – najczęściej z 50cm. Są producenci, którzy podają głośność swoich sprężarek z odległości 100cm, a w rzeczywistości z odległości 50cm głośność może znacząco się różnić.
Istnieją ciche sprężarki z reguły trochę droższe. Słyszalna różnica będzie w takich nebulizatorach, które mają wyłączone tzw. wysokie tony. Z reguły takie nebulizatory będą trochę droższe, ponieważ posiadają specjalne wyciszenie. Pamietajmy również, iż siła sprężarki = moc, a to oznacza, że dobra, mocna sprężarka będzie po prostu głośna.

 

4/Tempo nebulizacji
Od tempa nebulizacji zależy jak długo będziemy inhalować naszą pociechę. Standardy mówią o jak najkrótszym czasie nebulizacji sięgającym kilka minut – dziś parametr ten oznacza: im krócej, tym lepiej. Idealny czas nebulizacji to kilka minut. Jak to wyliczyć?
Producent podaje dla przykładu tempo nebulizacji 0,25 ml/min. Oznacza to, że 1 ml będziemy w stanie opróżnić w 4 minuty. Jeśli zatem lekarz zaleci większą ilość, aniżeli 2 ml, nebulizacja będzie trwać bardzo długo – czasem nawet 20 minut, co często jest barierą dla dzieci. Szukajmy takich nebulizatorów, które dają możliwość nebulizacji w tempie 0,4 – 0,5 ml/min, wówczas w żadnym wypadku nebulizacja nie potrwa długo.

Na rynku wraz z możliwością zmiany cząstki MMAD pojawia się możliwość zmiany, czy wpływu na tempo nebulizacji. Jednym z najbardziej znanych produktów (o czym będzie poniżej) jest opatentowany przez włoskiego producenta Med2000 zestaw o nazwie AndyFlow, gdzie mamy możliwość wpływania na cząstkę leku MMAD oraz tempo nebulizacji w zakresie od 0,16 ml/min do 0,56 ml/min. Produkt współdziała prawie z każdą sprężarką dostępną na rynku.

 

Drugim – najnowszym produktem firmy Med2000, co jest absolutnym przełomem w nebulizacji jest zestaw ANDY MED EVO. Produkt, który można podłączyć do każdej sprężarki. Innowacyjny prdukt ANDY MED EVO posiada 3 końcówki A/B/C zespolone razem umożliwiające w bardzo łatwy sposób dokonania zmiany poprzez pokrętło. Innowacyjne jest również możliwość uzyskania tempa nebulizacji, które wynosi 1ml/1min. Co to oznacza: dzięki ANDY MED EVO możemy nebulizować naszą pociechę bardzo szybko – 1 minut / 1 mililitr leku! Jeśli lekarz zaleci nam 3 ml leku, to nebulizacji nie potrwa dłużej aniżeli 3 minuty!

Jest to możliwe do uzyskania przy dobrej klasy sprężarek o wydajności minimum 15l/min, jednak przy słabszych różnica w czsie nie będzie dużo większa.

dodatkowo ANDY MED EVO posiada badania na lekach, co jest bardzo istotne.

 

5/Badania na lekach
Na rynku polskim są nebulizatory, które posiadają wykonane badania na lekach. Warto pytać sprzedawców i szukać właśnie takich nebulizatorów, bo to one dają pewność cząstki oraz pewność, że producent nie miał nic do ukrycia tworząc swój produkt. Badania na lekach są bardzo kosztowne i jest to długi proces, dlatego jeśli jakaś firma wykonała takie badania, na pewno warto taki nebulizator kupić. Pamietajmy jednak, iż nie jest to wymóg konieczny do sprzedaży produktu.

 

6/ Pojemność rezydualna, czyli pozostałość leku w komorze nebulizującej.

Sprężarka tłoczy powietrze przez nebulizator, który wytwarza tzw.„mgiełkę”, którą z kolei wdychamy. Kiedy leku jest już mało w nebulizatorze (komorze nebulizującej), lek w postaci mgiełki będzie ulatniać się w sposób nieregularny. Rodzic często widzi, iż w pojemniku nadal jest lek i próbuje na siłę nebulizować swoją pociechę. Nieregularny dymek przy małej ilości leku świadczy o zakończeniu nebulizacji. Ważne jest natomiast to, ile leku pozostaje w komorze po nebulizacji. Pozostałość po leku nazywana jest pojemnością rezydualną. Pojemność rezydualna powinna być jak najmniejsza, sięgająca 0,5 ml lub mniej.

 

7/ Czyszczenie i konserwacja.

 

Zapewne wiele osób zastanawia się, co jest takiego ważnego w konserwacji i czyszczeniu urządzenia po nebulizacji. Otóż prawidłowe czyszczenie części po nebulizacji często gwarantuje nam sprawne działanie urządzenia przez odpowiednio długi okres – przewidziany w instrukcji. Warto zatem poświęcić zaledwie kilka minut na tę czynność, aby mieć pewność przyszłego, prawidłowego działania naszego nebulizatora.

Pamiętajmy jednak, iż wszystkie części plastikowe (nebulizator (nie mylić ze sprężarką), rurka, maski, ustniki, itp.) należy wymieniać co 6 miesięcy od pierwszego użycia. Nawet jeśli nie widzimy jakichkolwiek zmian na częściach plastikowych wiedzmy, że to plastik, a plastik pod wpływem warunków zewnętrznych się odkształca i tym samym powoduje, że nebulizacja nie będzie już tak efektywna.

Wszystkie części jak maska, ustnik, nebulizator oraz inne części plastikowe powinniśmy czyścić zawsze zgodnie z instrukcją obsługi. Najczęściej wystarczy zwykła ciepła woda oraz detergent lub mniej intensywne mydło. O ile instrukcja nie mówi inaczej – powinniśmy po nebulizacji każdą część dokładnie myć w bieżącej, ciepłej wodzie przez 3 minuty w detergencie. Kolejny krok, to osuszenie i przetarcie suchą szmatką oraz pozostawienie do całkowitego osuszenia w miejscu nienasłonecznionym.

 

Rurka jest jedyną częścią plastikową, której nie należy czyścić bez potrzeby. Jeżeli jednak zauważymy, że zaistaniała, powinniśmy przepuścić wodę z jednego końca na drugi, a następnie resztki wody usuwać np. robiąc „wiatrak” z rurki. Pozostawianie nawet jednej kropli spowoduje powstanie miejsca, gdzie przylegnie kurz.

 

Filtry gąbkowe należy wymieniać 1 x miesiąc, natomiast z twardego stopu z reguły 1 x 6 miesięcy lub kiedy wcześniej zrobią się szare lub mokre. Filtr to również pierwszy znak skąd pochodzą komponenty danego nebulizatora, mimo, że posiada napis Made In Italy – firlty gąbkowe to domena producentów z poza Europy, a twarde dają pewność, iż produkt wraz z komponentami został wyprodukowany w Europie.