Porady

Prawidłowa nebulizacja

Prawidłowo przeprowadzona nebulizacja gwarantuje odpowiednie dotarcie substancji w odpowiednie miejsce układu oskrzelowego. Pamiętajmy jednak, że o włączeniu leczenia powinien decydować lekarz.

Po podłączeniu wszystkich elementów nebulizatora możemy przystąpić do nebulizacji.

Jak zatem w kilku krokach prawidłowo przeprowadzić nebulizację?

  1. Pozycja pionowa – co do zasady osoba, która stosuje nebulizację powinna być w pozycji pionowej. Istnieją oczywiście produkty, które umożliwiają nebulizację w pozycji leżącej.
  2. Ustnik czy maska: Jeżeli jest możliwość używania ustnika nebulizacja będzie efektywniejsza. Ustnik wkładamy do ust w taki sposób, aby oddychanie było możliwe tylko przez ustnik. Jeżeli stosujemy maskę, to szczelnie przykładamy do buzi w taki sposób, aby zarówno usta jak i nos znajdowały się wewnątrz.
  3. Oddychamy powoli pamiętając, aby w szczycie wdechu zatrzymać się na około 2 sekundy. Następnie powoli wydychamy powietrze – do końca, a następnie powtarzamy czynność.
  4. Nebulizację przeprowadzamy do momentu pojawienia się przerywanej, nieregularnej „mgiełki”.
  5. Pamiętajmy, że w pojemniku zostanie część leku – jest to tzw. pojemność rezydualna.
  6. Po nebulizacji osoba, która stosowała nebulizację powinna umyć twarz oraz wypłukać usta.
  7. Konserwacja: Części do nebulizacji należy rozłożyć oraz umyć zgodnie z instrukcją obsługi. Następnie pozostawić do wyschnięcia – całość złożyć i schować tak, aby dzieci nie miały dostępu do małych części. Pamiętajmy, aby zachować odpowiednią jakość naszej sprężarki oraz samej nebulizacji, okresowo należy wymienić filtry oraz zestaw do nebulizacji zgodnie z zaleceniami producenta.