Porady

Termometry Thermofocus i Visiofocus – jakość i prostota

Termometry Thermofocus® i Visiofocus® to pierwsze na świece bezkontaktowe termometry, które dokonują pomiaru temperatury ciała bez kontaktu ze skórą czy błonami śluzowymi.
Termometry z linii Thermofocus® i Visiofocus® nie wykorzystują promieniowania laserowego dlatego są bezpieczne i nieszkodliwe dla zdrowia. W termometrach tych pomiar temperatury ciała następuje w ciągu 1 sekundy poprzez wskazanie termometrem środka czoła pacjenta, na powiece lub żyle szyjnej. Ustalenie prawidłowej odległości pomiaru jest proste dzięki zastosowaniu systemu:

  • dwóch wiązek światła emitowanych przez diody LED – w termometrach Thermofocus®
  • wyświetleniu temperetury w systemie LED na mierzonym obiekcie lub skórze – w termometrach Visiofocus®

Termometry podczas każdego pomiaru wykonują, w czasie każdej jednej setnej sekundy sekwencję 125 odczytów, które następnie zostają analizowane z uwzględnieniem temperatury otoczenia, aż do ukazania wyniku na wyświetlaczu właściwej temperatury ciała.
Dzięki zachowaniu dokładności pomiarów w szerokim zakresie temperatur (od 1°C do 55°C lub 80°C) termometry te mogą być również wykorzystywane do pomiaru temperatury posiłków, kąpieli wodnej oraz można sprawdzić tempereturę w pomieszczeniach. Cała procedura mierzenia temperatury odbywa się w sposób szybki, precyzyjny, higieniczny i bezinwazyjny.

 

Termometry te są najbardziej zaawansowanymi termometrami przeznaczonymi do użytku prywatnego bądź lekarskiego, które precyzyjnie mierzą temperaturę ciała. Zapewniają całkowicie higieniczny pomiary, bez kontaktu z ciałem badanego i wykonywane są przy wykorzystaniu promieniowania emitowanego przez skórę ludzką. Termometry te nie wymagają dezynfekcji ani zakupu dodatkowych części zużywalnych – nie istnieje możliwość zanieczyszczenia bądź zakażenia od innych osób.

 

Wyróżniamy 3 referencyjne miejsca pomiaru temperatury na ciele człowieka:

  • środek czoła: idealne miejsce do pomiaru temperatury: bez włosów, blisko mózgu, który jest najważniejszym i delikatnym narządem w organizmie.
  • powieka (oko): zalecany pomiar u osób, które mają spoconą skórę na czole. Zalecany również dla osób z pomarszczoną skórą na czole, gdzie pomiar temperatury może okazać się niewłaściwy. Jeśli podczas pomiaru osoba badana otworzy powiekę, nic się nie stanie, ponieważ termometr działa w systemie LED i jest całkowicie bezpieczny.
  • żyła szyjna: pomiar dokonujemy ok. 1 cm poniżej ucha (u dzieci), ok. 2 cm poniżej ucha (dorośli) i przesuwając termometr podczas pomiaru do 5 cm prostopadle do szyi. Taki rodzaj pomiaru jest jedynie poglądowy.

Termometry Thermofocus® i Visiofocus® mogą być wykorzystywane do pomiaru temperatury ciała i obiektów w przedziale od 1°C do 55°C lub 80°C takich jak:

  • jedzenie i napoje dla niemowlat
  • woda do kapieli
  • temperatura skóry
  • temperatura otoczenia
  • napoje typu: kawa, wino, sok, itp.

Thermofocus® i Visiofocus® są chronione przez liczne patenty.
Thermofocus® otrzymał liczne nagrody przyznane przez:
2010: NACDS Products Showcase – opieka zdrowotna w San Diego
2009: HUMANA – produkt 2010 roku wybrany we Włoszech
2008: Frost & Sullivan – najbardziej zaawansowane urządzenie na Świecie

Jakie cechy posiadają Thermofocus® i Visiofocus®:
1. LED-owy sensor odległości, który jest całkowicie bezpieczny, dzięki któremu pomiar zawsze odbywa się z odpowiedniej odległości.
2. Automatyczną, szybką adaptację do temperatury otoczenia (AQCS) którą widać na wyświetlaczu. Pokazują temperaturę otoczenia w jakiej obecnie się znajdują. Jeśli jest zbyt duża różnica pomiędzy temperaturą otoczenia a temperaturą wewnętrzną termometru włączają automatycznie kalibrację – informując o tym osoby poprzez wyświetlenie komunikatu na wyświetlaczu
3. Ręczną szybką kalibrację (MQCS) – co czyni je najszybszymi termometrami na świecie i najbardziej dokładnymi.
4. Różne punkty referencyjne pomiaru
a) Środek czoła
b) Powieka
c) Tętnice szyjne
5. Żywotność termometrów w warunkach szpitalnych wynosi 10 lat, co przekładając na warunki domowe oznacza – niezawodność w bardzo długim okresie czasu. Zakładając, iż szpital dokonuje około 12’000 pomiarów w ciągu roku – w warunkach domowych taką ilość pomiarów wykonamy w ciągu kilkudziesięciu lat,
6. 4 baterie paluszki AAA, wystarczają na wykonanie 10’000 pomiarów
7. Produkty produkowane w 100% we Włoszech.

 

Termometry te stają się niedoścignione w jakości, wiarygodności oraz powtarzalności wyników. Pracują cały czas adaptując się do temperatury otoczenia i zawsze gotowe są do pracy – nie trzeba ich włączać.

Włoska firma Tecnimed jest jedynym europejskim producentem termometrów bezdotykowych. 

Firma BIAT posiada VT-checker z akredytacją Unii Europejskiej za pomocą którego dokonuje sprawdzenia poprawności kalibracji w termometrach Thermofocus i Visiofocus.