Porady

Jaki wybrać termometr bezdotykowy

W sprzedaży pojawia się coraz więcej termometrów bezdotykowych, które przede wszystkim kuszą nas niską ceną. Większość dostępnych produktów produkowana jest poza Europą, stąd niska cena oraz co za tym idzie, często niska jakość.

Na pytanie, co sprawia największy problem w mierzeniu temperatury najczęściej słyszymy: wiarygodność (dokładność) i powtarzalność pomiarów.

W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na powyższe zagadnienia oraz wskazać na co zwracać uwagę przy zakupie termometrów bezdotykowych.

W większości termometrów do pomiaru temperatury ciała człowieka potrzebny jest pewien obszar odsłonięty od włosów. Obszar ten to średnica 2 cm, dlatego pamiętajmy, że jeśli w zakres pomiaru wejdą włosy (w okolicy skroni) lub inna część ciała, gdzie włosy występują, mocno może to zaburzyć wynik. Prawidłowym miejscem pomiaru temperatury ciała jest środek czoła (bez włosów i blisko mózgu, który jest najważniejszym i najwrażliwszym narządem w organizmie). W zależności od powodu wystąpienia gorączki, zwykle głowa jest pierwszym miejscem, gdzie wzrasta temperatura.

Co należy zrobić , jeśli czoło jest spocone, naskórek jest zrogowaciały lub na czoło zachodzą włosy? Każda czynność związana ze skórą, nawet przetarcie naskórka będzie zaburzać prawidłowy wynik, a tylko o prawidłowy, powtarzalny wynik nam chodzi. Spocone czoło to krople potu, które w naturalny sposób obniżają temperaturę skóry, a przetarcie powoduje naruszenie struktury naskórka, a co za tym idzie zmianę temperatury. Czoło nadal pozostaje lepkie, czyli spocone. Jest to bardzo istotny często pomijany element, który jest powodem błędów w odczytach.

Na rynku dziś możemy kupić takie termometry, które eliminują ten problem. Termometrami takimi możemy zmierzyć temperaturę na powiece lub oku. Powieka (oko) z reguły się nie poci i najszybciej oddaje temperaturę właściwą.

Proszę pamiętać, iż taką możliwość dają nieliczne termometry. O tym, czy możemy w taki sposób dokonywać pomiarów musi informować nas instrukcja użytkowania – w żadnym wypadku nie wolno dokonywać pomiarów na powiece czy oku bez wyraźnej informacji w instrukcji termometru. Termometry, które dają taką możliwość nie wysyłają żadnych wiązek, działają w systemach LED i są całkowicie bezpieczne.

Ludzkie ciało emituje promieniowanie podczerwone w odległości od 5 do 15 mikrometrów. Termometr, który ustawimy w odpowiedniej odległości od ciała i w odpowiednim miejscu dokonuje pomiaru temperatury. Tak w skrócie można opisać ten proces. Ważne jest, aby ustawić termometr we właściwej dla danego modelu odległości (zwykle opisanej w instrukcji). Problem w tym, iż 99% termometrów nie posiada sensorów, które wskazują poprawną odległość, dlatego pojawiają się różnice w kolejnych po sobie pomiarach temperatury – co z kolei rzutuje na wiarygodność wyniku.
Dodatkowym problemem jest kalibracja termometru do warunków otoczenia. W większości termometrów to 30 minut. Co dokładnie to oznacza i po co jest.
Kalibracja to czas potrzebny na przyzwyczajenie się (dostosowanie) termometru do panującej wokół temperatury. Sam pomiar temperatury powinien odbywać się w czasie, kiedy zarówno pacjent, jak i sam termometr przyzwyczaili się do panującej wokół stałej temperatury. Przenosząc termometr, który zwyczajowo trzymamy np. w szafce w kuchni do przewietrzonego pokoju, gdzie przebywa od jakiegoś czasu pacjent, musimy odczekać odpowiednio długo, aby termometr przyzwyczaił się do temperatury otoczenia. Mówi nam o tym instrukcja. Problem w tym, że większość instrukcji nie opisuje, czy na pewno i jak to sprawdzić?
Okazuje się, że nie jest to takie proste. Aby sprawdzić, czy termometr jest dostosowany do temperatury otoczenia należałoby przełączać termometr na pomiar temperatury otoczenia – poszukać termometru pokojowego i zmierzyć temperaturę otoczenia, aby nabrać pewności iż termometr czyta taką samą temperaturę jaka panuje w otoczeniu. Po takim pomiarze należałoby go przełączyć z powrotem w tryb odczytu temperatury ciała i dopiero dokonać pomiaru temperatury. Cała operacja może trwać kilka minut – o ile posiadamy termometr pokojowy.

Zatem, jeśli chcemy mieć pewność dokładnego pomiaru kupujmy takie termometry które posiadają:
a) Sensor odległości pomiaru,
b) Szybką adaptację do temperatury otoczenia, którą widać na wyświetlaczu (nie mylić z tą, którą można zmierzyć),
c) Szybką ręczną kalibrację, czyli szybką możliwość dostosowania temperatury termometru do pomieszczenia w którym obecnie przebywa,

d) możliwość dokonywania pomiaru na powiece (oku) w przypadku spoconego czoła oraz innych elementów, które uniemożliwiają dokonania pomiaru na czole.